Vishay/Dale RNC55H44R8BRB14
RNC55H44R8BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H44R8BRB14
Brief Description
RES 44.8 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H44R8BRB14.pdf
Availability of RNC55H44R8BRB14
QUANTITY
RNC55H44R8BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H44R8BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H44R8BRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)44.8
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H44R8BRB14
Related LinksRNC55H4, RNC55H44R8BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H44R8BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H44R8BRB14
CONN RECEPT HOUSING 4POS 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2K OHM 5% 200W datasheet.pdf
IC FPGA 480 I/O 1136FCBGA datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 38POS 2MM T/H datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 4MM datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT datasheet.pdf
CARDEDGE CONNECTOR datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
SHIELDED R/A RECEPTACLE 36 POS,1 datasheet.pdf