Vishay/Dale RNC55H45R0BSB14
RNC55H45R0BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H45R0BSB14
Brief Description
RES 45 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H45R0BSB14.pdf
Availability of RNC55H45R0BSB14
QUANTITY
RNC55H45R0BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H45R0BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H45R0BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)45
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H45R0BSB14
Related LinksRNC55H4, RNC55H45R0BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H45R0BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H45R0BSB14
FERRITE 8 LINES 8A 126 OHMS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BOARD EVAL AD9557 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 15A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 0.82UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP CER 330PF 440VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 560K OHM 14SOIC datasheet.pdf
BNO055 XPLAINED PRO EVAL KIT datasheet.pdf
LED COB CXB1304 6500K WHT SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 0.4MM 20POS DUAL SMD datasheet.pdf