Vishay/Dale RNC55H4750FSBSL
RNC55H4750FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4750FSBSL
Brief Description
RES 475 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4750FSBSL.pdf
Availability of RNC55H4750FSBSL
QUANTITY
RNC55H4750FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4750FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H4750FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)475
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4750FSBSL
Related LinksRNC55H4, RNC55H4750FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4750FSBSL Details Description
Related parts for RNC55H4750FSBSL
CONN PLUG PHONE 1/4" 2POS BLACK datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.75W TH datasheet.pdf
CONN RING TONG 4AWG #10 TIN datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
DIODE 25A 600V GSIB-5S datasheet.pdf
RES SMD 2.4 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 48VOUT 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 969MA 210 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 0.8MM 2POS R/A PCB datasheet.pdf