Vishay/Dale RNC55H4873BSBSL
RNC55H4873BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4873BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 487K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4873BSBSL.pdf
Availability of RNC55H4873BSBSL
QUANTITY
RNC55H4873BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4873BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H4873BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)487k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4873BSBSL
Related LinksRNC55H4, RNC55H4873BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4873BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H4873BSBSL
IC REG LDO 1.2V 0.15A 4DSBGA datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 3A 12V datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .050" STR PCB datasheet.pdf
IC POE PWRED IEEE W/PWM 20HTSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES 1.91 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
RES SMD 2.2M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf