Vishay/Dale RNC55H48R1BSB14
RNC55H48R1BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H48R1BSB14
Brief Description
RES 48.1 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H48R1BSB14.pdf
Availability of RNC55H48R1BSB14
QUANTITY
RNC55H48R1BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H48R1BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H48R1BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)48.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H48R1BSB14
Related LinksRNC55H4, RNC55H48R1BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H48R1BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H48R1BSB14
IC MOTOR CONTROLLER PAR 28DIP datasheet.pdf
FUSE GLASS 30A 32VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC DRIVER DIFF LVDS SGL HS 8-LLP datasheet.pdf
SSD 128GB 2.5" SATA datasheet.pdf
RES SMD 215K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 WW datasheet.pdf
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC DO214AB datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 560V 56A datasheet.pdf