Vishay/Dale RNC55H4990BSRSL
RNC55H4990BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4990BSRSL
Brief Description
RES 499 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4990BSRSL.pdf
Availability of RNC55H4990BSRSL
QUANTITY
RNC55H4990BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4990BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H4990BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4990BSRSL
Related LinksRNC55H4, RNC55H4990BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4990BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H4990BSRSL
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
FUSE 50A 690V 1KN/80 AR UC datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 160V SMD datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 25NS 100TQFP datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R 6DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 3.83 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
KIT MNTING HARDWARE MC47 FAMILY datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT THRU SKT datasheet.pdf