Vishay/Dale RNC55H4991BSB14
RNC55H4991BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4991BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.99K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4991BSB14.pdf
Availability of RNC55H4991BSB14
QUANTITY
RNC55H4991BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4991BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H4991BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4991BSB14
Related LinksRNC55H4, RNC55H4991BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4991BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H4991BSB14
SW LEVER 50MA INSERT LEFT 30V datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 30POS datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.365 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
MODULE DDR2-667 512MB 200SORDIMM datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
CAT5E PATCH CABLE, FTP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
LED BLUE 4MM OVAL T/H datasheet.pdf