Vishay/Dale RNC55H4993BSRSL
RNC55H4993BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4993BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 499K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4993BSRSL.pdf
Availability of RNC55H4993BSRSL
QUANTITY
RNC55H4993BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4993BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H4993BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4993BSRSL
Related LinksRNC55H4, RNC55H4993BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4993BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H4993BSRSL
SCR CC 2SCR 800V 70A ADD-A-PAK datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG BLACK 50' datasheet.pdf
HEADER 14POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 13A 125V datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 5A TO263-2 datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 6POS datasheet.pdf
MDSM HAND ARBOR PRESS datasheet.pdf
EMITTER UV 405NM 1A SMD datasheet.pdf