Vishay/Dale RNC55H4993FSR36
RNC55H4993FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4993FSR36
Brief Description
RES 499K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4993FSR36.pdf
Availability of RNC55H4993FSR36
QUANTITY
RNC55H4993FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4993FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H4993FSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4993FSR36
Related LinksRNC55H4, RNC55H4993FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4993FSR36 Details Description
Related parts for RNC55H4993FSR36
TRISIL 80A 120V BIDIRECT SMB datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 1A STMITEFLA datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 1.8A 84 MOHM SMD datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC KEY 1KW datasheet.pdf
CONN HD CAGE & RCPT R/A 1X2 GOLD datasheet.pdf
CONN RECEPT 46POS DOUBLE GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156" datasheet.pdf