Vishay/Dale RNC55H5051BSRE6
RNC55H5051BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H5051BSRE6
Brief Description
RES 5.05K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H5051BSRE6.pdf
Availability of RNC55H5051BSRE6
QUANTITY
RNC55H5051BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H5051BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H5051BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.05k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H5051BSRE6
Related LinksRNC55H5, RNC55H5051BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H5051BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H5051BSRE6
RES SMD 2.37K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 53.6 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 3.08V SOT23-5 datasheet.pdf
IC CLK SYNTHESIZER LVPECL 8TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 27POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
OSC MEMS 187.51MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
Non-Isolated 10A SIP DC/DC Converters datasheet.pdf