Vishay/Dale RNC55H5051BSRSL
RNC55H5051BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H5051BSRSL
Brief Description
RES 5.05K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H5051BSRSL.pdf
Availability of RNC55H5051BSRSL
QUANTITY
RNC55H5051BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H5051BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H5051BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.05k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H5051BSRSL
Related LinksRNC55H5, RNC55H5051BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H5051BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H5051BSRSL
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 26.5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 9.1 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
BLUE HSG WITH 30AU CONTACT datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC DUPLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 4.5A 4WLCSP datasheet.pdf
IC SLAC 1FXS 1CH HV 48LQFP datasheet.pdf
RES 137 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf
CAP CER 390PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf