Vishay/Dale RNC55H5361FSB14
RNC55H5361FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H5361FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.36K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H5361FSB14.pdf
Availability of RNC55H5361FSB14
QUANTITY
RNC55H5361FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H5361FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H5361FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.36k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H5361FSB14
Related LinksRNC55H5, RNC55H5361FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H5361FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H5361FSB14
FIXED IND 330UH 3.3A 100 MOHM TH datasheet.pdf
CONN SMB PLUG R/A 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 76.8K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
CONN HEADER 27POS .100" TIN datasheet.pdf
IC DGTL POT 257POS 5K 20QFN datasheet.pdf
TL4024 SPARE KEYS FOR KEY LOCK datasheet.pdf
CONN OUTER TERMINAL datasheet.pdf
OSC MEMS 50MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf