Vishay/Dale RNC55H5620FPB14
RNC55H5620FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H5620FPB14
Brief Description
RES 562 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H5620FPB14.pdf
Availability of RNC55H5620FPB14
QUANTITY
RNC55H5620FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H5620FPB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H5620FPB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)562
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H5620FPB14
Related LinksRNC55H5, RNC55H5620FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H5620FPB14 Details Description
Related parts for RNC55H5620FPB14
IC OPAMP GP 635KHZ 14DIP datasheet.pdf
KIT HEAD BOARD FOR MT9P031 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 3KV RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
INSERT MALE 7POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
CCD BARCODE READER FRONT VIEW datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 3.2A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 32VFQFPN datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf