Vishay/Dale RNC55H5792BSB14
RNC55H5792BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H5792BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 57.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H5792BSB14.pdf
Availability of RNC55H5792BSB14
QUANTITY
RNC55H5792BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H5792BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H5792BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)57.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H5792BSB14
Related LinksRNC55H5, RNC55H5792BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H5792BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H5792BSB14
IC FPGA 320 I/O 432MBGA datasheet.pdf
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 24-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 220 OHM 6SIP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1.5A SMB datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.25A SOT223-6 datasheet.pdf
BUZZ VAC 2.9KHZ FAST WARBLE datasheet.pdf
IC FPGA 41 I/O 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 27POS GOLD datasheet.pdf