Vishay/Dale RNC55H5901FSR36
RNC55H5901FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H5901FSR36
Brief Description
RES 5.9K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H5901FSR36.pdf
Availability of RNC55H5901FSR36
QUANTITY
RNC55H5901FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H5901FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H5901FSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H5901FSR36
Related LinksRNC55H5, RNC55H5901FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H5901FSR36 Details Description
Related parts for RNC55H5901FSR36
TOOL HEAD ASSEMBLY RCPT MTA 100 datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 63V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
L-395-12 RING VERSAKRIMP datasheet.pdf
20PMTA100CONNASSYF/TNATL datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 265MA 1.7 OHM SMD datasheet.pdf
RES 100K OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 630VDC datasheet.pdf