Vishay/Dale RNC55H59R0BRB14
RNC55H59R0BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H59R0BRB14
Brief Description
RES 59 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H59R0BRB14.pdf
Availability of RNC55H59R0BRB14
QUANTITY
RNC55H59R0BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H59R0BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H59R0BRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)59
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H59R0BRB14
Related LinksRNC55H5, RNC55H59R0BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H59R0BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H59R0BRB14
FIXED IND 24NH 500MA 220 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 115 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
VARISTOR 675V 7.5KA DISC 17.5MM datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 2VOUT 60W datasheet.pdf