Vishay/Dale RNC55H6192FPBSL
RNC55H6192FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H6192FPBSL
Brief Description
RES 61.9K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H6192FPBSL.pdf
Availability of RNC55H6192FPBSL
QUANTITY
RNC55H6192FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H6192FPBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H6192FPBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)61.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H6192FPBSL
Related LinksRNC55H6, RNC55H6192FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H6192FPBSL Details Description
Related parts for RNC55H6192FPBSL
TERM BLOCK PCB 5.08MM 14POS OR datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
IC OSC SILICON 8.192MHZ 8-DFN datasheet.pdf
CONN FAKRA JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC 6-PLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf