Vishay/Dale RNC55H6192FSBSL
RNC55H6192FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H6192FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 61.9K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H6192FSBSL.pdf
Availability of RNC55H6192FSBSL
QUANTITY
RNC55H6192FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H6192FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H6192FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)61.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H6192FSBSL
Related LinksRNC55H6, RNC55H6192FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H6192FSBSL Details Description
Related parts for RNC55H6192FSBSL
CONN HEADER .100 SNGL STR 10POS datasheet.pdf
CONV DC/DC 12V 2.5A HZ T/H 11DIP datasheet.pdf
CONTACT SKT 8-10AWG CRIMP SILVER datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8DIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 36-75VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm 13pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 24pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 18V 3.33A datasheet.pdf