Vishay/Dale RNC55H6422BSRE6
RNC55H6422BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H6422BSRE6
Brief Description
RES 64.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H6422BSRE6.pdf
Availability of RNC55H6422BSRE6
QUANTITY
RNC55H6422BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H6422BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H6422BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)64.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H6422BSRE6
Related LinksRNC55H6, RNC55H6422BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H6422BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H6422BSRE6
ADAPTER PROGRAMMER 20-PLCC datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB9 PLASTIC datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 55W STER 20HSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 50W SNGL 5V OUT datasheet.pdf
FIXED IND 1NH 400MA 100 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SURFACE CONDITION DISC TS 1" datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 895MA 130 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS BOX MNT PIN datasheet.pdf