Vishay/Dale RNC55H6492FMBSL
RNC55H6492FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H6492FMBSL
Brief Description
RES 64.9K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H6492FMBSL.pdf
Availability of RNC55H6492FMBSL
QUANTITY
RNC55H6492FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H6492FMBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H6492FMBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)64.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H6492FMBSL
Related LinksRNC55H6, RNC55H6492FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H6492FMBSL Details Description
Related parts for RNC55H6492FMBSL
SIDACTOR BI 120V 250A TO-92 datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
CONN MINI-EDGE 35DL POS SLD GOLD datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 4POS 3.5MM datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 700MA 100 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
INSULATION SLEEVE datasheet.pdf
IND, PWR, 5050 CHASER SERI NPB datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 2% 5W 0505 datasheet.pdf