Vishay/Dale RNC55H6650FSBSL
RNC55H6650FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H6650FSBSL
Brief Description
RES 665 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H6650FSBSL.pdf
Availability of RNC55H6650FSBSL
QUANTITY
RNC55H6650FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H6650FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H6650FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)665
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H6650FSBSL
Related LinksRNC55H6, RNC55H6650FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H6650FSBSL Details Description
Related parts for RNC55H6650FSBSL
HEADER OPEN .018"DIA .600 50POS datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC64H/AE64G/HPL64H datasheet.pdf
CAP CER 68PF 630V NP0 1812 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS DUAL TIN SMD datasheet.pdf
THERMISTOR PROBE NTC 10K OHM 1% datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
3P 8C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 20V 40W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf