Vishay/Dale RNC55H6651BRBSL
RNC55H6651BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H6651BRBSL
Brief Description
RES 6.65K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H6651BRBSL.pdf
Availability of RNC55H6651BRBSL
QUANTITY
RNC55H6651BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H6651BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H6651BRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.65k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H6651BRBSL
Related LinksRNC55H6, RNC55H6651BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H6651BRBSL Details Description
Related parts for RNC55H6651BRBSL
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 10.16MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 5.08MM datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14SSOP datasheet.pdf
DIODE PIN GP 50V LO COST SOT-363 datasheet.pdf
NUT STRIP FRONT HORIZ 12.80" datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 487K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
RES 38.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.00091 UF 5 % 2KVDC RA datasheet.pdf