Vishay/Dale RLR07C6801GMBSL
RLR07C6801GMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C6801GMBSL
Brief Description
RES 6.8K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C6801GMBSL.pdf
Availability of RLR07C6801GMBSL
QUANTITY
RLR07C6801GMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C6801GMBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C6801GMBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C6801GMBSL
Related LinksRLR07C6, RLR07C6801GMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C6801GMBSL Details Description
Related parts for RLR07C6801GMBSL
CONN PLUG HOUSING 28POS 2MM datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
BICOLOR SNAP-IN PANEL ASSY datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RND SPACER 0.147" NYLON 25.15MM datasheet.pdf
RES 665 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 700MA 220 MOHM datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CABLE ASSEM UFL-UFL 1000MM 0.81 datasheet.pdf