Vishay/Dale RNC55H6980BSRSL
RNC55H6980BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H6980BSRSL
Brief Description
RES 698 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H6980BSRSL.pdf
Availability of RNC55H6980BSRSL
QUANTITY
RNC55H6980BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H6980BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H6980BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)698
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H6980BSRSL
Related LinksRNC55H6, RNC55H6980BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H6980BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H6980BSRSL
CONN EDGECARD 26POS .100" WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OSC XO 55.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND ALPHA/NUMERIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X15MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
RES 215 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
KIT EVAL VCSEL DC-5MBD 850NM datasheet.pdf
MOTOR CONTROL TOOLBOX datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf