Vishay/Dale RNC55H7061BSB14
RNC55H7061BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7061BSB14
Brief Description
RES 7.06K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7061BSB14.pdf
Availability of RNC55H7061BSB14
QUANTITY
RNC55H7061BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7061BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H7061BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.06k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7061BSB14
Related LinksRNC55H7, RNC55H7061BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7061BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H7061BSB14
LED MATRIX 5X7 2.0" HI-EFF RED datasheet.pdf
INPUT MODULE DC 18MA 5VDC datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 95.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EYELET datasheet.pdf
OSC MEMS 18.432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
ICL 5 OHM 20% 5A 15MM datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 450V X7T SMD datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 1.562A 50 MOHM datasheet.pdf