Vishay/Dale RNC55H70R6BSRE6
RNC55H70R6BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H70R6BSRE6
Brief Description
RES 70.6 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H70R6BSRE6.pdf
Availability of RNC55H70R6BSRE6
QUANTITY
RNC55H70R6BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H70R6BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H70R6BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)70.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H70R6BSRE6
Related LinksRNC55H7, RNC55H70R6BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H70R6BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H70R6BSRE6
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 3.81MM datasheet.pdf
FILTER POWER LINE EMI RT ANG 1A datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 200 OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 50PS DL STR 2MM GOLD datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TXRX LIN BUS REG WATCHDOG 20QFN datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 20, 37 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 6DFN datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK PEG 10POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf