Vishay/Dale RNC55H7150DRBSL
RNC55H7150DRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7150DRBSL
Brief Description
RES 715 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7150DRBSL.pdf
Availability of RNC55H7150DRBSL
QUANTITY
RNC55H7150DRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7150DRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H7150DRBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)715
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7150DRBSL
Related LinksRNC55H7, RNC55H7150DRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7150DRBSL Details Description
Related parts for RNC55H7150DRBSL
RES SMD 2.67 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
KIT BEZEL FOR MK-AOB3202405X datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CRIMPING DIE ATP-SC-530-E1 datasheet.pdf
CAP CER 4PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 560V 56A datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 20% 310VAC AXIA datasheet.pdf