Vishay/Dale RNC55H7153BSBSL
RNC55H7153BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7153BSBSL
Brief Description
RES 715K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7153BSBSL.pdf
Availability of RNC55H7153BSBSL
QUANTITY
RNC55H7153BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7153BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H7153BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)715k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7153BSBSL
Related LinksRNC55H7, RNC55H7153BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7153BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H7153BSBSL
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28PLCC datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 1A 65VDC LEVER datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 576 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 4A 125V datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 40V 10A TP datasheet.pdf
ATTENUATOR 5 DB DC 12.4GHZ datasheet.pdf