Vishay/Dale RNC55H73R2BSBSL
RNC55H73R2BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H73R2BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 73.2 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H73R2BSBSL.pdf
Availability of RNC55H73R2BSBSL
QUANTITY
RNC55H73R2BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H73R2BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H73R2BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)73.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H73R2BSBSL
Related LinksRNC55H7, RNC55H73R2BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H73R2BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H73R2BSBSL
IC REG BOOST ADJ 1A 10MSOP datasheet.pdf
CONN D-SUB RCPT 44POS CRIMP datasheet.pdf
LOW PASS FILTER 947MHZ 0805 SMD datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1.2-20UNF-2A 1-5V datasheet.pdf
IC VERSACLOCK SYNTHESIZER 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 180 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
4700UF 100V 40X40 datasheet.pdf