Vishay/Dale RNC55H7503BSR36
RNC55H7503BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7503BSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 750K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7503BSR36.pdf
Availability of RNC55H7503BSR36
QUANTITY
RNC55H7503BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7503BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H7503BSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7503BSR36
Related LinksRNC55H7, RNC55H7503BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7503BSR36 Details Description
Related parts for RNC55H7503BSR36
PROBE K-TYPE 45 DEGR ANGLE STEM datasheet.pdf
IC PCM CODEC DUAL MIC VQFP48 datasheet.pdf
IC TEMP SWITCH 1.4V LP SOT-563 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
IC LIGHT TO VOLTAGE SENSOR 3PIN datasheet.pdf
RES 4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 500 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 600MA 310 MOHM datasheet.pdf
OSC XO 74.175824MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES 2.7M OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf