Vishay/Dale RNC55H7510BSB14
RNC55H7510BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7510BSB14
Brief Description
RES 751 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7510BSB14.pdf
Availability of RNC55H7510BSB14
QUANTITY
RNC55H7510BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7510BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H7510BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)751
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7510BSB14
Related LinksRNC55H7, RNC55H7510BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7510BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H7510BSB14
CONN HEADER .100 SINGL STR 27POS datasheet.pdf
RES SMD 51.1OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 10.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 47 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRES 15PSI GAUG 3.3V SMT datasheet.pdf
RES 2.5K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER 7.5A datasheet.pdf