Vishay/Dale RNC55H7590BRBSL
RNC55H7590BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7590BRBSL
Brief Description
RES 759 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7590BRBSL.pdf
Availability of RNC55H7590BRBSL
QUANTITY
RNC55H7590BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7590BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H7590BRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)759
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7590BRBSL
Related LinksRNC55H7, RNC55H7590BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7590BRBSL Details Description
Related parts for RNC55H7590BRBSL
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 2MM 7POS SGL datasheet.pdf