Vishay/Dale RNC55H75R0FSRE6
RNC55H75R0FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H75R0FSRE6
Brief Description
RES 75 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H75R0FSRE6.pdf
Availability of RNC55H75R0FSRE6
QUANTITY
RNC55H75R0FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H75R0FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H75R0FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H75R0FSRE6
Related LinksRNC55H7, RNC55H75R0FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H75R0FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H75R0FSRE6
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC 14-STAGE BIN COUNTER 16SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 13 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 212.5MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 2PIN CRIMP datasheet.pdf
IC SRAM 8KBIT 55NS 48FPACK datasheet.pdf
USB A-M TO A-F EXT CABLE 1' datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
ASSY RECT 20A 1KV FAST REC datasheet.pdf