Vishay/Dale RNC55H7682BSB14
RNC55H7682BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7682BSB14
Brief Description
RES 76.8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7682BSB14.pdf
Availability of RNC55H7682BSB14
QUANTITY
RNC55H7682BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7682BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H7682BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)76.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7682BSB14
Related LinksRNC55H7, RNC55H7682BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7682BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H7682BSB14
CONN RCPT 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 560PF 1KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
IC DAC 10BIT OCTAL VOUT 14-DFN datasheet.pdf
PMI BASE 11/16 NEON BAY SCREW datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1.6A DO220AA datasheet.pdf