Vishay/Dale RNC55H7682FSBSL
RNC55H7682FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7682FSBSL
Brief Description
RES 76.8K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7682FSBSL.pdf
Availability of RNC55H7682FSBSL
QUANTITY
RNC55H7682FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7682FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H7682FSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)76.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7682FSBSL
Related LinksRNC55H7, RNC55H7682FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7682FSBSL Details Description
Related parts for RNC55H7682FSBSL
CONN TONGUE SPADE #10 10-12AWG datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 8DFN datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 11PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 107K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 698K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 549 OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf