Vishay/Dale RNC55H7771BSBSL
RNC55H7771BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7771BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.77K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7771BSBSL.pdf
Availability of RNC55H7771BSBSL
QUANTITY
RNC55H7771BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7771BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H7771BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.77k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7771BSBSL
Related LinksRNC55H7, RNC55H7771BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7771BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H7771BSBSL
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 2400UF 100V SCREW datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M20-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
TERMINATOR/87031/PLUG 6/6 datasheet.pdf
RES 84.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 790MA 80 MOHM datasheet.pdf