ITT Cannon, LLC CA3106E20-11PBF80A176
CA3106E20-11PBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E20-11PBF80A176
Brief Description
CONN PLUG 13POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E20-11PBF80A176.pdf
Availability of CA3106E20-11PBF80A176
QUANTITY
CA3106E20-11PBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E20-11PBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3106E20-11PBF80A176
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions13
Shell Size - Insert20-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E20-11PBF80A176
Related LinksCA3106E20-, CA3106E20-11PBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E20-11PBF80A176 Details Description
Related parts for CA3106E20-11PBF80A176
CABLE SMA-RA/SMA-RA 6" RG-178 datasheet.pdf
DIN RA HEADER F datasheet.pdf
RES SMD 2.2M OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 500KHZ TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 6.5A 8-SOIC datasheet.pdf