Vishay/Dale RNC55H7871FRR36
RNC55H7871FRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7871FRR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.87K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7871FRR36.pdf
Availability of RNC55H7871FRR36
QUANTITY
RNC55H7871FRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7871FRR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H7871FRR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7871FRR36
Related LinksRNC55H7, RNC55H7871FRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7871FRR36 Details Description
Related parts for RNC55H7871FRR36
CONN HEADR BRKWAY .100 70POS STR datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.1A MICRO8 datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 1MHZ 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 75PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
SWITCH REED 200VDC 10W AXL datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 18-75VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 2.7A 73 MOHM TH datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf