Vishay/Dale RNC55H7962BSRSL
RNC55H7962BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7962BSRSL
Brief Description
RES 79.6K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7962BSRSL.pdf
Availability of RNC55H7962BSRSL
QUANTITY
RNC55H7962BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7962BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H7962BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)79.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7962BSRSL
Related LinksRNC55H7, RNC55H7962BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7962BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H7962BSRSL
SWITCH ROCKER 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A TO220-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 36POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
RES CHAS MNT 68.1 OHM 1% 30W datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 5NS 256FTBGA datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPT SOLDER datasheet.pdf
IPASS VERTASSY 26CKT PLT 2 279TH datasheet.pdf
M805 130C 130#23 PIN RECP OM datasheet.pdf
26500 43C 23#20 20#16 SKT RECP datasheet.pdf
SILICON 12V HYPERABRUPT VARACTOR DIODES IC datasheet.pdf