Vishay/Dale RNC55H8060BRB14
RNC55H8060BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H8060BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 806 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H8060BRB14.pdf
Availability of RNC55H8060BRB14
QUANTITY
RNC55H8060BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H8060BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H8060BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)806
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H8060BRB14
Related LinksRNC55H8, RNC55H8060BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H8060BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H8060BRB14
RES SMD 8.25 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC-DC 240W 48VIN 3.3V 50A datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
2" (50.8MM) BUNDLE RETAINER datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 5POS TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS W/PINS BULKHEAD datasheet.pdf
IC AMP AUDIO CLASS D 24HSOP datasheet.pdf
RES 487K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
INDUCTOR 7.6 X 6.9 X 3.0 0.22UH datasheet.pdf