Vishay/Dale RNC55H8062FSRSL
RNC55H8062FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H8062FSRSL
Brief Description
RES 80.6K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H8062FSRSL.pdf
Availability of RNC55H8062FSRSL
QUANTITY
RNC55H8062FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H8062FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H8062FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)80.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H8062FSRSL
Related LinksRNC55H8, RNC55H8062FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H8062FSRSL Details Description
Related parts for RNC55H8062FSRSL
CONN WIRENUT 6-14AWG BLUE/GRAY datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC INVERTER HEX HS 14SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.5W SMD datasheet.pdf