Vishay/Dale RNC55H8250FSB14
RNC55H8250FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H8250FSB14
Brief Description
RES 825 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H8250FSB14.pdf
Availability of RNC55H8250FSB14
QUANTITY
RNC55H8250FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H8250FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H8250FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)825
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H8250FSB14
Related LinksRNC55H8, RNC55H8250FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H8250FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H8250FSB14
RES SMD 113 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 58.1VWM 92VC SMB datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 420MA 205 MOHM datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE DC FEMALE STR SGL 8POS 1M datasheet.pdf
IC LCD DISPLAY DRIVER 120TQFP datasheet.pdf
RES SMD 80.6KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS PIN datasheet.pdf