Vishay/Dale RNC55H82R5BRB14
RNC55H82R5BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H82R5BRB14
Brief Description
RES 82.5 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H82R5BRB14.pdf
Availability of RNC55H82R5BRB14
QUANTITY
RNC55H82R5BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H82R5BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H82R5BRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)82.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H82R5BRB14
Related LinksRNC55H8, RNC55H82R5BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H82R5BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H82R5BRB14
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V 3A CPD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 374 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 31POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.01% 3/4W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT SKT datasheet.pdf