Vishay/Dale RNC55H85R0FSRE6
RNC55H85R0FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H85R0FSRE6
Brief Description
RES 85 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H85R0FSRE6.pdf
Availability of RNC55H85R0FSRE6
QUANTITY
RNC55H85R0FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H85R0FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H85R0FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)85
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H85R0FSRE6
Related LinksRNC55H8, RNC55H85R0FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H85R0FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H85R0FSRE6
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
FUSE RESETTABLE 1A 6V 1206 datasheet.pdf
IC DGTL POT 256POS 16-TSSOP datasheet.pdf
IC ADC 12-BIT SERIAL W/REF 8-DIP datasheet.pdf
IC MUX 2:1 5BGPS DIFF 16-MLF datasheet.pdf
IGBT 600V 93A 378W SOT227 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10V 20% 1507 datasheet.pdf
RES 23K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 140MA 6.6 OHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf