Vishay/Dale RNC55H8761BSRE6
RNC55H8761BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H8761BSRE6
Brief Description
RES 8.76K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H8761BSRE6.pdf
Availability of RNC55H8761BSRE6
QUANTITY
RNC55H8761BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H8761BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H8761BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.76k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H8761BSRE6
Related LinksRNC55H8, RNC55H8761BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H8761BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H8761BSRE6
DIODE ZENER 24V 500MW DO35 datasheet.pdf
TERM BLOCK TOP ENTRY 3POS datasheet.pdf
DIODE MODULE 1KV 40A datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 3.3V 65MSPS 48TQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 5.08MM datasheet.pdf
LAMP LED 5VAC/DC 16 SERIES WHITE datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 55NS 48WFBGA datasheet.pdf
CAP FILM 8200PF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8/16BIT 50MHZ 80PQFP datasheet.pdf