Vishay/Dale RNC55H87R6BRB14
RNC55H87R6BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H87R6BRB14
Brief Description
RES 87.6 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H87R6BRB14.pdf
Availability of RNC55H87R6BRB14
QUANTITY
RNC55H87R6BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H87R6BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H87R6BRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)87.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H87R6BRB14
Related LinksRNC55H8, RNC55H87R6BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H87R6BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H87R6BRB14
CAP CER 100PF 50V NPO 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLK PCB 5.08MM 6POS BK datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 10% 2KVDC AXIAL datasheet.pdf
SCR 600V 4A TO202-3 datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
SENSOR 100PSIA 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf