Vishay/Dale RNC55H8871BSRSL
RNC55H8871BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H8871BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.87K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H8871BSRSL.pdf
Availability of RNC55H8871BSRSL
QUANTITY
RNC55H8871BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H8871BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H8871BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.87k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H8871BSRSL
Related LinksRNC55H8, RNC55H8871BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H8871BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H8871BSRSL
CONN HEADER .100 SINGL R/A 30POS datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC ADC DRIVER DIFF 16-QFN datasheet.pdf
IC CLK MLTPLR ZDB 1:8 16SOIC datasheet.pdf
OSC XO 480.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES 1.01K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE RJ45 CAT5E 2M datasheet.pdf
IC CLK MULT/ATTENUATOR 5OUT datasheet.pdf
FIXED IND 9.1UH 130MA 3.7 OHM TH datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf