Vishay/Dale RNC55H8872DSBSL
RNC55H8872DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H8872DSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 88.7K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H8872DSBSL.pdf
Availability of RNC55H8872DSBSL
QUANTITY
RNC55H8872DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H8872DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H8872DSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)88.7k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H8872DSBSL
Related LinksRNC55H8, RNC55H8872DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H8872DSBSL Details Description
Related parts for RNC55H8872DSBSL
CONN HEADER .100 SINGL R/A 32POS datasheet.pdf
SURGE SUPP THYRISTOR 90V TO-92 datasheet.pdf
LABEL JACK WR-AROUND POLY WHITE datasheet.pdf
FERRITE BEAD 60 OHMS AXIAL LEAD datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 ALUMINUM 6MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 5.7A TO-247 datasheet.pdf
CONN HSG JAM NUT RCPT 26POS datasheet.pdf
LED PWR RED/ORAN CLEAR 3MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 09VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES 63.4 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf