Vishay/Dale RNC55H9091FRRSL
RNC55H9091FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H9091FRRSL
Brief Description
RES 9.09K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H9091FRRSL.pdf
Availability of RNC55H9091FRRSL
QUANTITY
RNC55H9091FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H9091FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H9091FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.09k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H9091FRRSL
Related LinksRNC55H9, RNC55H9091FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H9091FRRSL Details Description
Related parts for RNC55H9091FRRSL
SSR OCMOS FET 160MA NO 4-SOP datasheet.pdf
IC REG LDO 4.8V 0.15A 5DSBGA datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 1A 80 MOHM SMD datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 13pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH DIP T/H datasheet.pdf
FERRITE CORES datasheet.pdf
CB BTS FT 6 ASY datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
JQ RELAY 1 FORM C 18V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf