Vishay/Dale RNC55H9202BSB14
RNC55H9202BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H9202BSB14
Brief Description
RES 92K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H9202BSB14.pdf
Availability of RNC55H9202BSB14
QUANTITY
RNC55H9202BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H9202BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H9202BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)92k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H9202BSB14
Related LinksRNC55H9, RNC55H9202BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H9202BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H9202BSB14
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES 475K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.475 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 47.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 1.8V datasheet.pdf